top of page

Így tudod motiválni magad a rendszeres edzésre

Menni akartam edzeni, de hideg van kint…. Elindultam volna, ha nem esik az eső…. Fáradt vagyok, egész nap dolgoztam…. Nincs most rá időm… Most nincs kedvem hozzá…. A kedvenc sorozatom megy éppen….

Bármilyen keményen is hangzik, a kifogásaid és a lustaságod állnak csupán az utadban.


Mert ahol akarat van, ott edzés is van!


A Sport Medicine-ben megjelent tanulmány szerint (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10966148/) négy hét inaktivitás után a kiindulási szintre eshet vissza edzettségi szintünk. Persze az értékes izomtömeg nem bomlik le közvetlenül ennyi kimaradás után, de izmaink petyhüdtnek tűnnek már 15 nap kihagyás következtében.

A szünet utáni első edzésen ezért fordulhat elő, hogy az izmaink gyorsabban elfáradnak, mint korábban. De van egy jó hír is! Az izommemória-effektusnak köszönhetően sokkal gyorsabban visszatalálsz a régi formádhoz, mint az, aki teljesen nulláról kezdni. De légy türelmes! és lassan építsd fel az egyre intenzívebb edzéseidet, különben egy sérülés hamarabb kényszerít ismét parkoló pályára, mint szeretnéd.


Az újrakezdés mindig nehéz, de itt van pár hasznos tipp addig, amíg a rutin újra át nem veszi az irányítást:


1. Zene ami felpörget

Te tudod mért hat ránk olyan motiválóan egy zene? Mert az agy jutalmazási központjához szól. A boldogsághormonok mellett felszabadul a motivációs hormon is, a dopamin, ami impulzusokat ad a mozgásközpontnak.

Az edzéseimre rendszeresen úgy megyek, hogy hangosan hallgatom a pörgős számokat az autóban, és az a 12 perc amíg úton vagyok, annyira felpörget, hogy minden fáradság eltűnik mikor az edzőterembe lépek.

Ezen az oldalon tempó szerint válogatták szét a zenéket. De válogathatsz műfaj és évtizedek szerinti bontásban is. Válasz számodra megfelelő zenét, ami nem csak az edzéseidet, hanem téged is felpörget.



2. Hozd vissza a szórakozást

Vedd egy kicsit könnyebbre a dolgokat és hozd vissza a szórakozást az edzéseidbe. A túl nagy elvárások és a nyomás demotiváló hatással lehetnek rád. Ne hasonlítsd magad másokhoz, koncentrálj arra hogy egy jó kedélyű mozgás kerekedjen belőle.


3. A jó társaság jó hatással van ránk

Keress edzőpartnert. A jó társaságban csak úgy repül az idő és még ha időnek előtt egyikőtök be is szeretné fejezni az edzést, a másik húzóerő lehet számára.

„A motiváció pszichológia szemszögéből egy közeli barát támogatása szinte bármi másnál fontosabb.”

Dr. Martin Krengel pszichológus, motivációs szakértő


4. Találd meg a megfelelő edzésidőt

Tanácsos az elején váltogatni az edzésidőt. Derítsd ki mikor megy a legkönnyebben számodra a sportolás. Két féle embert különböztetnek meg a tudósok: baglyokat és pacsirtákat. Vannak akik a hajnali nap sugaraival a legaktívabbak, mások pedig a nap második felében válnak aktívabbá. A hétvégéken kikísérletezhetsz, hogy megtudd, te melyik csoportba tartozol.


5. Irányítsd a céljaid

Írd le milyen elképzeléseid vannak, milyen sikereket szeretnél elérni. Azonban vigyázz! ne legyenek irreális elvárásaid. Azok a sportolók a sikeresebbek, akik köztes célokat is követnek. Találd meg a személyes motivációdat!



Edzésre fel! 💪





コメント


bottom of page